Виставка «Роми — це ми» в Музеї історії Києва, 24.08-03.09.2018, Київ

З 24 серпня в Музеї історії Києва буде представлено фотовиставку «Роми – це ми», в основі якої  фотоцикл молодого українського митця Олексія Зінченка

Куратори проекту Костянтин Дорошенко та Катерина Липа ставлять за мету нагадати українській громаді про те, що ромський народ завжди був і є органічною частиною українського суспільства.

Проект представляє фотоцикл молодого українського митця Олексія Зінченка, який він створював у 2016 році в ромському таборі на території Західної України, у Воловецькому районі, недалеко від кордону з Угорщиною та Румунією. Цікавість до ромського життя, самобутнього світу, що досі не піддається асиміляції та глобалізації, зберігає архаїчність попри всі комфортні надбання сучасності, спонукала Зінченка уважно та, що важливо, приязно вдивлятися в Іншого. Це погляд людини цивілізованої, відкритої, яка бачить та вивчає у Іншому в першу чергу людину. Намагаючись зрозуміти, а не оцінювати. Навесні 2018 р. фотоцикл демонструвався в програмі щорічного міжнародного фестивалю Krakow Photo Fringe (Польща).

Сьогоднішня ситуація з погромами ромів на нашій землі, екстраординарна для української культурної традиції та історії (за винятком часів нацистського геноциду), надає цьому фотопроектові іншого звучання та актуальності. Хвилі дикунства, мороку темних віків, що розділяє та послаблює Україну, протиставляється переконлива гуманістична картина, пропозиція бачити та замислитися.

“На терени сучасної України роми ринули у часи, коли більшість мирного населення воліла б тікати звідси світ за очі — в середині ХVІІ ст., під час Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Причина такої активності проста: країною пересувалися величезні армії, для обслуговування яких було потрібно багато ковалів. У ремісників-ромів весь реманент був із собою, вони могли кувати коней і лагодити упряж просто на марші. Втім, схоже на те, що дехто із миролюбних ромів таки спокусився вояцьким ремеслом: у козацьких реєстрах трапляються персонажі з прізвищами-прізвиськами Циган, Циганчук, Циганський”, — зазначає кураторка виставки Катерина Липа.

Експозицію також складають експонати з колекції Музею історії міста Києва, що відображають сприйняття ромів в українській культурі. Тут і світлина легенди українського театру Марії Заньковецької в костюмі для спектаклю “Циганка Аза”, і малюнки класика українського авангарду Анатоля Петрицького, графіка та живопис митців XIX-XX століть.

В рамках проекту “Роми — це ми” відбудуться лекції з історії та культури ромів, творча зустріч з молодими українськими ромами різних професій, які розкажуть про власний досвід життя. Ці події анонсуватимуться окремо.

Дата проведення: 24 серпня — 3 вересня 2018

Місце проведення: Музей історії міста Києва, вул. Богдана Хмельницького, 7